Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Åpent forum for alle Saab entusiaster. Her postes Saab/bil-tekniske innlegg.

Moderator: Moderatorer

Svar
Aslak
Innlegg: 3
Registrert: 11 okt 2011, 09:43
Bil: 9-3X xwd 2011, 9-3SE 2003

Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av Aslak » 22 des 2013, 23:15

Har en Saab 9-3 2011 med biopower. Pleier å benytte elektrisk motorvarmer, som ble levert som standard med bilen, nå om vinteren. Men i dag når jeg skal koble den til så går sikringen i garasjen hver gang. Noen som har erfaring med hva dette kan skyldes?

Brukeravatar
Kato
2.0 bar
2.0 bar
Innlegg: 942
Registrert: 05 nov 2013, 23:08
Navn: Kato Herland
Bil: Saab 9-3 SC Aero 2.0T XWD
Sted: Tromsø

Re: Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av Kato » 23 des 2013, 00:39

Jeg hadde en 9-5 Bio, også den med fabrikkmontert motorvarmer. Slik jeg husker det, var den koplet direkte fra elementet til nettkontakta, uten å gå veien om releér (slik som f.eks. ved en DEFA WarmUp installasjon). Dersom dette er tilfelle hos deg også, noe jeg vil tro, ville kanskje en måling av motstanden i kontakta på bilen gi deg en ledetråd.

Jeg vet ikke hvilken effekt varmeelementet er på, men antar en at det er på minimum 500 watt, skulle måling av motstanden bli ca. 106 ohm (Ω) målt mellom polene i kontakta på bilen - gitt at det er 230V anlegg i garasjen. Strømmen vil være ca. 2,2 ampere (A), og gitt at sikringen i garasjen er (minst) 10A tilsier tilfellet ditt et alvorlig strømtrekk, enten i varmeelementet, strømførende ledninger (+ skjøteledning!?) eller til jord. Så er målingen 23Ω eller mindre (ned mot null) er problemet i varmeelementet eller ledningsføring fra bilkontakta frem til elementet.

Fra hver pol i bilkontakta skal det være en høyohmig motstandsmåling til jord. I motsatt fall er det snakk om en jordfeil, altså en kortslutning fra strømførende ledninge(r) til ev. jordledning i bil eller i en skjøteledning.
2009 Saab 9-3 SC Aero 2.0T XWD/eLSD Aut., eSID2. Solgt 2018.

Aslak
Innlegg: 3
Registrert: 11 okt 2011, 09:43
Bil: 9-3X xwd 2011, 9-3SE 2003

Re: Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av Aslak » 23 des 2013, 09:29

Takker for utfyllende og grundig svar!
For meg som ikke er elektriker, eller oppsatt med måleinstrumenter, er det en "enkel" måte jeg kan benytte for å få lokalisert hvor feilen ligger?

Brukeravatar
Kato
2.0 bar
2.0 bar
Innlegg: 942
Registrert: 05 nov 2013, 23:08
Navn: Kato Herland
Bil: Saab 9-3 SC Aero 2.0T XWD
Sted: Tromsø

Re: Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av Kato » 23 des 2013, 23:22

Nja, den var ikke enkel. En trenger heller ikke "å være rakettforsker" for å håndtere et multimeter for enkle (motstands-) målinger, og det kan være nyttigt i mange sammenhenger. De trenger heller ikke koste skjorta, se f.eks. et eksempel fra Biltema: http://www.biltema.no/no/Verktoy/Maleve ... ter-15133/. En times hjelp fra en elektriker eller et verksted koster jo langt mer.

Har du en bekjent med et multimeter, så er det jo én mulighet.
Har du prøvd annen strømtilførsel/stikkkontakt (lite sannsynlig likevel, at det er feil ved sikring - de kan bli "slappe")?
I fall du benytter skjøteledning i tillegg til kabelen som fulgte med bilen, kan du prøve annen kabel.
Er bilens kabel "blitt frakjørt" mens den var plugget i? Slikt hender, og medfører gjerne kortslutning i kabel eller kontaktene enten på kabel eller i bilen.
2009 Saab 9-3 SC Aero 2.0T XWD/eLSD Aut., eSID2. Solgt 2018.

Brukeravatar
henrik
1,5 bar
1,5 bar
Innlegg: 370
Registrert: 08 okt 2005, 16:43
Sted: Bodø

Re: Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av henrik » 23 des 2013, 23:52

Er det jordfeilvern i sikringen på garasjekursen eventuelt viser den utløsning på jordfeil eller på overlast? Ved jordfeil vil ikke nødvendigvis ikke ohming av polene i støpselet gi deg noe svar. Du kan avkvitere eventuell skjøteledning ved å bare ha den koblet i og ikke bilen. Videre kan det sies at dersom det er brukt varmesløyfe/elementer med varmeresistive egenskaper så kan motstanden i "sløyfen" være ekstremt lav på kald kabel. Så øker motstanden jamnt med at strømmen går ned og varmen stiger i elementet. Datablad ekler faktiske måleverdier ved frisk enhet er å foretrekke. Alt som kan kobles fra i bil på en lettvint måte for å seksjonere ut feilen er hjelpsomt.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Saab 9000 2.3 Turbo CSE, 94 @ 250 BHP <-- kondemnert :-(
Mazda 323, 92' Konevognen. (solgt)
Saab 9-5 Hot Aero, '02 @ 250 BHP
Saab 9000 2.0T, '97 @ 310 BHP

redturbo
2.0 bar
2.0 bar
Innlegg: 664
Registrert: 05 jan 2012, 21:39
Navn: Tom Hummel
Bil: Saab 9-3 2.0t 1998, 900S 1995
Sted: Oslo / Hvaler

Re: Sikringen går når elektrisk motorvarmer kobles til.

Legg inn av redturbo » 26 des 2013, 23:59

Sikringen har vel jordingsfeilbryter som gjør at den går ved svært liten strømfeil / overledning.

Vanlig problem ved vinterstid er at det kommer salt og/eller fuktighet i kontakten og/eller støpslet.
Du skal bruke olje til å fordrive vann og korrosjon som lager små broer over strøm-polene.

Enkleste, men ikke alltid vellykkede måte er så sprøyte olje WD-40 /CRC-noe inn i kontakten for Defa'en på bilen. La det stå en stund og blås rent, evt tørk med bomullspinner.
Sprøyt også i støpslet som du putter i bilen, men husk å koble fra strømmen først.
La det stå litt ( minutter / timer etter valg) og rist oljen ut av støpslet.

Nå kan det hele være i orden.
Virker ennå ikke? Prøv å la det så lenger med olje for å løse opp avleiringer bedre.

En annen mulighet er at det har bygget seg opp avleiringer på selve varmeelementet.
I følge kundeservice hos Defa kan det skje hvis elementet ikke har termostat og har stått tilkoblet strømmen ofte i svært mange timer.
Som andre nevner her er det forskjell elektriske konsekvener med et multimeter som måler motstand med ørliten liten spenning sammenlignet med husstrømmens 230 Volt.

Svar