Side 1 av 1

Røde tennplugger! Hva i alle dager, er det mulig?

Lagt inn: 25 aug 2008, 08:59
av Gunnar N326
Som sagt, tennpluggene mine, som jeg skifta i går, hadde en tydelig rødfarge på isolatoren, :shock: og på utsiden av sideelektroden. Bortsett fra dette såg de helt normale ut, ingen tegn til verken overoppheting eller soting. Rødfargen lå på ene siden av isolatoren bare,, :?
Tenkte på at Boosten har skrevet om at E85 farger motordeler røde, men jeg har ikke fyllt E85. Kjørte nedover Sverige i sommer, fra Karasjok i Norge til Östersund. Kan det være at pluggen ble røde av Svensk 98okt, som inneholder 5% etanol?? :?
Men det er lenge siden (5 uker) vi kom hjem, skulle ikke fargen gått av igjen, i så fall? Kan det være (host)oktanbooster(host) som har gitt fargen? Eller dyserens? :?

Re: Røde tennplugger! Hva i alle dager, er det mulig?

Lagt inn: 25 aug 2008, 10:05
av Tor N12
Ville tippet på oktanboosteren (som forøvrig er bortkastede penger ;) ) jeg men ikke godt å si :?

Re: Røde tennplugger! Hva i alle dager, er det mulig?

Lagt inn: 25 aug 2008, 10:34
av utengen
Hei

Rødfargen på pluggene kan være et tilsats middel i bensinen, som noen bruker mer av (kalium) en andre, og dette kan gi en rødfarge på siden av pluggene som du beskriver.

Det er 95 oktan som inneholder maks 5 % etanol i Sverige ikke 98 oktan.
Om de ikke har begynt med det i 98 oktan også de siste dagene. 8)
Fargen er helt ufarlig.


Mvh

Tommy Utengen

Re: Røde tennplugger! Hva i alle dager, er det mulig?

Lagt inn: 25 aug 2008, 15:56
av Gunnar N326
Takker for svar! :D
Det var det Tommy sa som jeg ville høre : Fargen er helt ufarlig. Trodde det var 5% etanol i all svensk bensin jeg :oops:
Tor, X- files. :wink: Dvs; I want to believe! :lol: