Side 1 av 1
Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 26 jan 2010, 17:37
av Daniel2.3t
Har problemer med oljeforbruk på bilen min som beskrevet i et annet innlegg... Jeg har lest mye på forumet her om forskjellige "små" tiltak for og bedre dette, men er litt usikker på enkelte ting!
Har lest litt om dieselrens av bilen... Jeg har en 9-5 2.3t 02 mod. Er det noe særlig og gjøre dette på denne bilen? Og er det bare og fylle diesel istede for olje og la den stå noen timer?
Jeg har den nye veivhussatsen, men har lest at noen skriver at man bør endre/skifte backventil også? Hva vil dette si? og hvordan gjør man det?
Noen på forumet her trodde stempelringene mine satt fast i koks... Er det noen tiltak annet enn å åpne motoren for og løsne disse? Motorrens? eller noe annet som kanskje kan hjelpe hvis man har flaks?
Takk for svar

Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 26 jan 2010, 18:43
av doo-kie
Når det gjelder Diesel rens, Så har jeg forsket litt på det, og virkningen er kanskje ikke like stor som enkelte påstår,
Min motor var full av skitt og sludge når jeg kjøpte bilen, så jeg prøvde meg på en skikkelig diesel rens,
Fylte opp hele motoren og lot den stå over natten med diesel helt opp til topp dekselet, men det var minimalt med dritt som løsnet. Jeg kjørte også motoren med 50/50% diesel og olje i noen minutter.
Så jeg tok ut motoern og byttet register satsen og gjorde den skikkelig ren.
Men min motor har ikke noe oljeforbruk, etter jeg byttet fra castrol til Royal Purple olje og satt i større oljefilter har oljetrykket steget betraktelig i motoren min også.
Hvorfor har jeg ingen forklaring på.
Du kan ta å skru ned bunnpanna de og se hvordan motoren din står til, sjekk silen!
Da får du samtidig gjort den skikkelig ren, sa tar du av toppdekslet og gjør det samme.
Du kan jo også ta en diselrens før du gjør denne jobben, Noe dritt løsner jo selfølgelig, samtidig tar du å sprayer wd 40 i plugghullene å lar det stå over natten sammen med dieselrensen.
Da får du no vertfall prøvd, men kan ikke garantere det hjelper.
Lykke til

Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 27 jan 2010, 19:56
av Daniel2.3t
Takk for svar:) Noen som vet noe om backventil og stempelringene?

Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 27 jan 2010, 21:14
av doo-kie
Backventil, Vet ikke om det da menes bypass ventil, den skal åpne hvis oljefilteret blir tett.
Den kan du skru ned fra oljefilter adapteret. Den ser du mellom sub framen og oljefilteret, det er en stor bolt, husker ikke i farta, men rundt 30mm kopp som går på.
Stempelringene kokser fast pga av sot fra eksos, slik at fjærspennet i de blir dårligt, som da igjen medfører til at de ikke klarer å dra olja ned silinder veggene og ned i bunndelen.
Så om de løsner med WD40 ol. vet jeg ikke, men om de ikke gjør det må du ta en overhaling av motor, med bytte av ringer og honing. Annbefales vel egentlig og bytte til stempler som gjør at du forhindrer denne problematikken.
Håper dette hjelper deg litt på vei.
Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 27 jan 2010, 22:48
av Karl N1641
Her er backventilen:
Min brukte 1L pr 100mil når eg overtok bilen i mars. Den bruker ikkje olje lenger. Det kosta meg under tusenlappen. Seier ikkje at dette fungerer på din bil, men det hjalp på min. Sjå gjerne tråden min for meir info. Ville prøvd eindel andre rimelegare og enklare tiltak før eg gjekk laus på stempelringane. Men, for all del. Med smidde stempler eller T5-råder/-stempler er sludgeproblemet definitivt historie. Men, det kan jammen sjå ut til at så også er tilfelle på min T7 med originale stempler og stempelringer.
Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 28 jan 2010, 15:35
av doo-kie
Takk KMT for rettelse
Tenkte ikke på at det var den ventilen

Re: Dieselrens, backventil og stempelringer?
Lagt inn: 28 jan 2010, 19:15
av Daniel2.3t
Ok, skal se hva jeg får gjort

Men tusen takk for svar
