Side 1 av 1

Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 11 okt 2010, 09:56
av Ronin
Min kjære Saab 9-5 står nå i Sverige på verksted. Vi fikk "motorhavari" på torsdag på vei til hytta (uten at "motorlyset" kom opp og indikerte feil). Bilen gikk som en traktor på tomgang, så jeg regnet vel med at det kunne være noe alvorlig. Bilen ble satt inn på Saab-verksted på fredag, og de avleste feilmeldingen. Den rapporterte tenningsfeil på sylinder 2, og etter hvert fant de ut at den ikke hadde kompresjon på sylinder 2. Verkstedet sier (på dårlig polsk/svensk) at det kan være blåst en ventil, eller at stempelet kan være brent. Første alternativ ca 9000 SEK å utbedre, andre alternativ er det Gudbedre, da må motor skiftes... Den har Chip steg 1 (210 HK?), men er meget pent kjørt. Bilen er kjørt 206.000 km og har fulgt alle servicer. Som det ikke var nok at bilen nå står mutters alene med masse svenske biler, laaaangt unna garasjen sin, så hadde ikke verkstedet mulighet til å se på den før 19. okt. Da skulle de gå ned med et kamera for å se på stempelet. Noen som kan tenke seg hvilken tilbakemelding jeg kan få fra verkstedet?

Og til den som eventuelt blir irritert og sier "kan han ikke finne dette på forumet??", så skal du vite at jeg har prøvd. Klarte imidlertid ikke å finne noe som passet med min bil. På forhånd takk for tilbakemelding og trøst!

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 11 okt 2010, 10:45
av saab9000aero
Du får nok sikkert en gladmelding fra verkstedet om at motoren er boss og trenger en grav og komme til.er ikke sikkert de ser feilen med kamera.Har vært borti at stempelet er sprukket helt ute i svingen :) kan kun sees ved demontering av stempel eller topp

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 11 okt 2010, 13:27
av Ingvar N629
Sannsynligvis stempel ja.

Ikke all type trim har sikkerhetsfunksjonene intakt dessverre, om det gjelder din vet jeg jo ikke. Ellers kan man alltids skylde på oilsludge.

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 12 okt 2010, 09:39
av Ingvar N629
Jeg kan jo nevne, at som saab9000aero skriver, så er det ikke uvanlig at stempelet sprekker i ringleiet, dvs krona ser ok ut. Dersom du har kjørt svært lite etter at feilen oppsto så kan det godt hende at det lar seg gjøre å kun bytte stempelet og hone opp det sylinderløpet med honingsbørste, med motoren stående i bilen (toppen og bunnpanna må av) om de rengjør godt etter honinga og tar et oljeskift raskt etterpå. Dette forutsetter selvsagt at det ikke er riper i sylinderveggen som ikke lar seg hone vekk (klaringen skal jo stemme så det er begrenset hvor mye det er mulig å hone). Dersom de bytter en ventil for 9000 kr, så gjør de kanskje dette for 12-15? Om de da vet hvordan dette skal gjøres... Og selv om sylinderløpet skulle være ripefritt, så MÅ det hones i og med at det monteres nye stempelringer, ellers vil ringene aldri slites til og motoren vil bruke mye olje.

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 12 okt 2010, 14:21
av Ronin
Takk for gode tilbakemeldinger! Det virket på meg som om mekanikeren ikke kom til å gjøre noe annet med motoren enn ventil, og da står jeg vel der med en ubrukelig stasjonsvogn som egentlig skulle fraktet småbarnsfamilien rundt... Har funnet endel byttemotorer i Sverige til 10-15 tusen, men det koster vel en formue å få et verksted til å bytte motor. Siden dere har sånn peiling, hva tror dere jeg kan få for bilen sånn som den står i dag (med motorhavari)? Da forutsetter vi at stemepel er gått. Det sureste er at bilen ellers er tilnærmet strøken. Lakkert foran og bak ("kjerringskader") pluss PermaShine for noen måneder siden... Triste greier. 2002-modell, Vector Estate, manuell, skinn.

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 12 okt 2010, 14:49
av saab9000aero
Gikk nettopp en 2003 mod 9-5 2,0t med manuell og skinn og estate for 75000 kr med motorhavari.der var det masse spon i oljesil.....den også var veldig strøken og ikke kjørt lengre enn 140000 km....Må bare be verkstedet om og sjekke stemplene skikkelig hvis de tar av toppen

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 12 okt 2010, 15:27
av PetterSandvik
Fikk skiftet motor i Norge i en 900 1997, kostet 9000 for flytting av komponenter/montering/demontering. I tillegg til 8500 for motor fra Sverige. Så det ble en liten formue for meg som akkurat hadde kjørt opp og står uten jobb :(

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 19 okt 2010, 08:16
av Ronin
Det ble konstatert motorhavari på Saaben. Ventilen var brent, og verkstedet anbefalte motorbytte. Det blir såpass dyrt at jeg heller tror jeg selger bilen sånn som den står nå. Si ifra hvis noen vil ha den for rundt 75 tusen :-) Regner med at jeg skal få lagt den ut på finn.no i løpet av kvelden.

Re: Ingen kompresjon på sylinder 2 (2002 2.0T)

Lagt inn: 29 okt 2010, 13:15
av Dopus
Gåen ventil? bytte topp...mye billigere enn motor vil jeg tro.