Side 1 av 1

rådebank på 9-5

Lagt inn: 22 des 2010, 17:13
av oddi N108
Hei
Faren min har en kollega som har fått konstatert rådebank i motoren. Plutselig begynte oljelampa å lyse, de fylte på, kjørte 5 mil og den lyste igjen, de fylte på olje, kjørte 2 mil, og så begynte det igjen å lyse. Vil tippe at det ikke vanker noen nobelpris for en slik handling, men de er visst ikke saab-mennesker sånn egentlig heller. :) Har fått tilbud om å kjøpe bilen, og jeg trenger ikke enda en 9-5, men tenkte kanskje at dette kan være et kupp for søstera mi.. Nuhvel: Til saken:

Hva er en slik bil egentlig verdt? er en 2000 stv, om det er 2.0 eller 2,3 vet jeg ikke, ei heller om det er automat/øvrig utstyr. Tanken er jo eventuelt å få den fikset opp, men jeg aner ikke hvor mye det koster. Vet at jeg selv betalte ca 30 000 kr for fiksing av min, bytting av stempler til smidde, samt pakinger/lager +++, og da var det ikke noe havari å spore enda, kun oljeforbruk/lekkasje. Hvordan er det med en motor med rådebank? går det an å redde den uten å hone sylindre +++, eller er det like greit å skaffe en brukt motor? hva ligger isåfall dette på i pris? Dette kom jo litt brått på, så hvis det ikke er penger å spare på et sånt prosjekt er det ingen grunn til å fortsette å styre med det... Tanken er jo at søstera mi og typen (som kjører en ekstremt løen og sur xantia) kan få seg en god bil til en rimelig pris, med litt tålmodighet og innsatsvilje..

mvh oddi

Re: rådebank på 9-5

Lagt inn: 22 des 2010, 17:18
av Paul N1176
sjekk levrandør tilbud/info tråden... er flere som har tilbud på komplett ny motor nå...

Re: rådebank på 9-5

Lagt inn: 23 des 2010, 15:47
av Ingvar N629
oddi N108 skrev: Hvordan er det med en motor med rådebank? går det an å redde den uten å hone sylindre +++,
Nei. Det er jo mulig å bare bytte lager, men det er jo bare tull når det sikkert er dårlige ringer som førte til at det gikk galt i første omgang, og regn med at motoren er kokset igjen så både veiva og blokka bør kokes for å være sikker på at oljekanalene er åpne. Ekstrakostnaden av å hone løp og bytte ringer er uansett ikke så veldig stor når alt må i biter uansett, og når man først setter i gang med noe sånt så blir det gjerne dyrt på sikt å være gnien, fordi arbeidet blir en så stor del av kostnaden hvis motoren må i biter igjen senere. Det blir litt som å pisse i buksa for å holde varmen.
oddi N108 skrev:eller er det like greit å skaffe en brukt motor? hva ligger isåfall dette på i pris?
Å kjøpe en brukt og hive inn den er neppe noen slager, med mindre den overhales først, eller i det minste tas en grundig sjekk på så man vet at den er 100 % i orden. Dersom motoren som står i bilen er så dårlig at veiva må slipes opp igjen så kan det være et poeng å kjøpe en brukt motor i ok stand og bruke den som overhalingsobjekt.

30k må du regne med for bytte til overhalt motor, det kommer an på hvor mye rundt som byttes, det blir fort dyrere. Med ny turbo ++ så drar det fort av gårde, og er man så lur at man bytter til andre stempel så koster jo det også ekstra. Men det lønner seg nok i lengden.

Bilen er vel kanskje verdt 15-20 lapper, litt avhengig av tilstand ellers. Husk at understellet også ofte må gåes over på disse når de blir noen år, regn med nye dempere rund baut og sikkert de "vanlige" foringene. Er den pen og velutstyrt så kan det jo være verdt styret, med tanke på at det er litt egeninnsats selv om man setter bort selve skruinga, så bør ikke kalaset totalt komme på mer enn rundt 60-70 lapper. Fordelen mot å kjøpe en tilsvarende bil til tilsvarende pris på finn.no er at man vet at man får en bil i god stand!

Re: rådebank på 9-5

Lagt inn: 23 des 2010, 19:13
av ToreN1246
ikke for å være en kødd, men har du selv hørt motoren så du VET at det er rådebank???
kan være en oljelekasje med påfølgende rakkling i løftere, så er du/dere heldige, så kan det være en veldig billig bil du er på tur til å få inn i varmen ;)

rådebank på 9-5

Lagt inn: 23 des 2010, 19:32
av doo-kie
Om motoren har fått opp oljelampa flere ganger er jeg redd den er utslitt. Den kunne ikke ha hatt rare oljetrykket. Tett oljesil tipper jeg problemet er med påfølgende lagerbank. Men som paul sier har sp rimelig short blokk. Om du ikke tar overhalinga selv vil det nok lønne seg å kjøpe der.

Re: rådebank på 9-5

Lagt inn: 23 des 2010, 20:50
av oddi N108
ToreN1246 skrev:ikke for å være en kødd, men har du selv hørt motoren så du VET at det er rådebank???
kan være en oljelekasje med påfølgende rakkling i løftere, så er du/dere heldige, så kan det være en veldig billig bil du er på tur til å få inn i varmen ;)

De hadde hatt bilen på verksted der de fikk konstatert rådebank, og siden jeg ALDRI har hørt en motor med rådebank (nuhvel, ikke som jeg VET har hatt rådebank ihvertfall) velger jeg å tro at et verksted er mer kvalifisert enn meg til å finne ut dette. :)
Skal nok få bilen riiimelig billig for at det skal bli butikk av det, men som ingvar skriver, vet man i det minste hva man får ved å kjøpe en slik bil og få den fikset:)

mvh oddi