Side 1 av 1
Tennkassett?
Lagt inn: 29 jun 2011, 09:10
av Raider
Fikk full stopp på motor igår under kjøring. Strøm og alt er i orden og motor sviver når jeg vrir om nøkkelen, men vil ikke tenne. Jeg har lest tidligere poster og gjetter meg til at det kan være denne tennkassetten, men ville undersøke før jeg gikk til bestilling, da jeg hører prisen på denne er 2500-3000 kr.
Symptomene er at motor kuttet, og vil ikke tenne. Kraftig svilukt i kupèen. Når nøkkel står i posisjon 2 (altså som under kjøring) begynte det å ryke litt midt under panseret, omtrent hvor jeg skulle gjette pluggene satt. Stemmer dette med hva som skal skje om denne kassetten har tatt kveld?
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 29 jun 2011, 09:32
av alex_ander3@hotmail.com
Jepp, høres jo sånn ut. (Ville faktisk vedda den høyre nyra mi på at det er feilen:)
Hører du bensinpumpa starte når du slår på tenninga.
Når motoren drar rundt, beveger turtelleren seg pittelitt?
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 29 jun 2011, 21:18
av EdHunter N815
Det er nok bare til å handle ny kassett ja, tror ikke Alex blir nyreløs denne gangen.

Re: Tennkassett?
Lagt inn: 30 jun 2011, 12:51
av Raider
Jefft. Takk for konfirmasjon på min antagelse. Kassett er bestilt. Er det forresten noen som kan forklare hvorfor denne begynte å ryke bare tenninga var på? Eventuelt noen som har en god forklaring på hvordan denne fungerer, jeg har forstått det slik at dette er en slags coil?
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 30 jun 2011, 13:04
av Ingvar N629
Tennkassetten inneholder 4 coiler samt elektronikk som gjøre det mulig å lese konsentrasjonen av ioner i forbrenningskammeret ved å spenningssette gnistgapet på tennpluggen, signalet fra dette brukes av motorstyringen til å lese tenningsbank
før det inntreffer fullstendig og misfire (gnisten antenner ikke blandingen i sylinderen), samt å synkronisere tenning og fuel uten bruk av giver på kamaksel, seriegnist ved oppstart og rengjøring av plugger. Det er med andre ord en relativt avansert bil du har

Re: Tennkassett?
Lagt inn: 30 jun 2011, 13:17
av Raider
Duverden! Ikke rart den kostet en arm.
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 01 jul 2011, 00:59
av 9000-fan
Den koster vel egentlig ikke stort mer enn et skapelig sett med tennkabler...
Imponerende billig kan man også påstå.
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 06 jul 2011, 11:51
av Raider
Finnes det forresten noen oppskrift på bytte av denne noen steder på nett?
Re: Tennkassett?
Lagt inn: 06 jul 2011, 13:04
av Marius N1698
Bytte av tennkassett er veldig enkelt og rett frem.
Det er 4 skruer på toppen av tennkassetten, løsne disse.
På høyresiden av tennkassetten (altså førersiden sett forran) er det en kontakt som du må løsne.
Når det er gjort er det bare å lirke den opp og sette på plass den nye

Re: Tennkassett?
Lagt inn: 06 jul 2011, 13:34
av Paradigm N558
Om du ikke har hatt denne oppe før, så kan det være en ide og bytte tennplugger mens man er i gang

Kjøp NGK BCPR7ES11-plugger
Also: Kjøp KUN de pluggene, ikke kjøp Bosch eller Denso eller tilsvarende som de hevder "skal være tilsvarende".
Saab er sært sånn, NGK og ingenting annet

Re: Tennkassett?
Lagt inn: 06 jul 2011, 15:16
av Raider
Gode greier. Takk for hjelp!