Side 1 av 1

Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 09:17
av Stalfa
Hei.

Etter at noen på det andre forumet jeg vaser på opplevde tett dyse. Måtte jeg bare hør, siden det er en del her som synes det er greit å bli skitten. :)

Har rensing av dyser som gjort her, noe for seg?

Burdet man eventuelt teste dem etterpå, som f.eks. MotoIQ anbefaler her.

Hvor ofte bør man gjøre noe slikt?

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 09:44
av Ingvar N629
Den rensen er overkill som "vedlikehold" spør du meg, en dæsj dyserens i tanken av og til bør holde. Kjører man E85 kan man rense vekk oppbygging av fargestoff ved å kjøre på bensin iblant.
Har man virkelig behov for rens så finnes det bedre metoder. Man kan brenne spolen om man holder pulsen for lenge.

Flowtest er i utgangspunktet for nye dyser (med mindre man mistenker avleiring i gamle dyser, men da bør spraybildet avsløre det), om man ikke stoler på flowrapporten som er fremlagt eller om man skal bruke dyser uten dokumentasjon. Bra dyser fra seriøse leverandører testes ofte av leverandør og dokumentasjon bruker å følge dysene, dette bør man kreve hvis man skal kjøpe dyser for tuning. Noe av dokumentasjonen er man også avhengig av for å sette opp en godt fungerende software, en ting er hva dysene flower når de er fullt åpne, noe annet er forsinkelse og åpningstid som varierer med trykk og batterispenning.

Jeg har kalibrert software mot ukjente commonrail dieseldyser, da kjøpte vi inn en elektronisk dysetester som tok seg av pulsene, og så ble det satt opp en luftdrevet haskelpumpe som leverte opptil 150 bars trykk. Deretter veiing av leveringsmengden med svært nøyaktig vekt på vibrasjonsfritt oppheng med atmosfæretrykksutjevning. Mye arbeid, og iallfall overkill som "vedlikehold".

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 09:52
av Stalfa
Ingvar N629 skrev:Den rensen er overkill som "vedlikehold" spør du meg, en dæsj dyserens i tanken av og til bør holde. Kjører man E85 kan man rense vekk oppbygging av fargestoff ved å kjøre på bensin iblant.
Har man virkelig behov for rens så finnes det bedre metoder. Man kan brenne spolen om man holder pulsen for lenge.
Selv når opplever noe slikt:?
Bilde

Hentet fra denne tråden.

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 10:21
av Ingvar N629
Man får ikke metallspon i dysene uten videre. Må man vedlikeholdsrense dyser for metallspon så må man lete etter en annen feil.

Som sagt "har man virkelig behov" for en slik rens, men det er ikke noe man gjør uten at det er et behov for det, og det er det normalt sett ikke. Jeg kommer iallfall ikke til å gjøre det.

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 10:29
av Stalfa
Hvor i allverden kan det metallsponet komme i fra. Så vidt jeg vet så snakker vi om et lukket system i fra tanken til dysene, som er en tur igjennom bensinpumpa?

Kan rett og slett bensinpumpa fått "sand" i maskineriet og det er deler i fra den som er på avveie?

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 10:36
av Ingvar N629
Filteret kanskje? Bensinpumperas? Ikke vet jeg.

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 10:40
av Stalfa
Ingvar N629 skrev:Filteret kanskje? Bensinpumperas? Ikke vet jeg.
Som Saab eiere er vi vel mer kjent med bensinpumper enn de fleste.
Kan en bensinpumpe harke slik? Trodde de var binære. ;)

Re: Rens og service av dyser

Lagt inn: 26 apr 2012, 10:49
av Ingvar N629
Stalfa skrev: Som Saab eiere er vi vel mer kjent med bensinpumper enn de fleste.
Walbro brukes nå av en rekke bilprodusenter. Tviler sterkt på at de feiler oftere bare for at de sitter i tanken på en Saab.

Bensinpumpa kan levere dårlig uten å stoppe, ja.

Men havner det spon fra pumpa i dysene, så bør man jo ta en titt på bensinfilteret...