Side 1 av 1
Hjelp til kjøp av 9-5 06-10.
Lagt inn: 06 jun 2012, 21:56
av superV4
Hei.
Har bestemt at etter snart 10år med Volvo som bruksbil og gamle SAABer til hobby, er det på tide med en SAAB bruksbil. Har havnet på at en 9-5 stv diesel er det alternativet som passer best. Er det noe spes jeg må se etter. Hvordan er automat kassene på disse bilene? Det er jo knapt noen manuelle på markedet... Hvordan er det ev. å chippe en automat bil?
Re: Hjelp til kjøp av 9-5 06-10.
Lagt inn: 06 jun 2012, 22:06
av Helge
De fleste barnesykdommene er borte når du handler 06 og nyere.
Automatkassene er bra, og trimprogrammene tar hensyn til forskjellene på automat og manuell.
Det beste rådet jeg kan gi deg er å kjøpe en bensin. Helst en 2,3.

Re: Hjelp til kjøp av 9-5 06-10.
Lagt inn: 06 jun 2012, 22:48
av Hjelle, N6
Skal du ha diesel er det EGR-problem som går att.
Problem ellers på sopass nye 9-5 er jo det vanlige med estate, altså at den vert fort sigen på ræva. Foringar og kyllingbein er også ting som er gjengongarar på 9-5.
Ellers kan det være verdt å sjekke for sprekker i karosseriskøytane på taket, det er eit valig problem ihvertfall på 2006 og 2007 modellane. Vil du ha automat kan det være verdt å påsjå at du får sensonic-funksjon, altså at du har muligheit til å køyre girkassa i manuellmodus ved hjalp av knappar bak rattet (sk. formel 1 giring). Elelrs på automatkassa er det å påsjå at den giar mjukt og fint, og at den har hatt oljeskift. Monge som slurvar med det. Men sidan du har hatt Volvo som bruksbil er du kanskje kjent med kassa, Volvo brukar faktisk same basiskassa i sine modellar, kassa er produsert av Assisin-Warner.
Når det gjeld program til diesel er det mindre utvalg enn på besinmotorane. Har høyrt om fleire som har valgt Hirsch på 16v diesel som er godt fornøgde, både med automat og manuell kasse.
Re: Hjelp til kjøp av 9-5 06-10.
Lagt inn: 06 jun 2012, 23:02
av superV4
Jeg vil helst ha manuell, men det er ikke lett å finne bil som passer det jeg vil ha... Mørk farge utvendig, sort interiør og manuell. Derfor har jeg funnet 2 automat biler som virker som et ok kompromiss... Ingen med "F1" gear. Bør jeg ungå 1,9 diesel? Har hørt mye positivt om disse motorene.
Re: Hjelp til kjøp av 9-5 06-10.
Lagt inn: 06 jun 2012, 23:39
av Hjelle, N6
Far min har køyrt 1.9 diesel sidan 2007, fysst en 9-3SS 120hk og no en 9-5 150hk, og han har ikkje hatt noko problem med EGR (søk på "EGR" forumet, so finn du at monge slit med EGR-problem). Men han har køyrt bilen aktivt, og prøvd å unngått småkøyring solongt som det har lete seg gjere. Kan sjølvsagt spele inn at han har hatt manuellt gir. Han snakkar om å selge sin, men det er en sedan, ellers passar den bra ønska dine

SAAB-selgarane var ei periode veldig sugne på å selge bilar med automatgir desverre, noko som viser att på bruktmarkedet.