Side 1 av 1

Servoolje, hvilken type?

Lagt inn: 26 des 2012, 16:40
av TiaZzz
Hepp.

Oppdaget at jeg har lavt nivå av servoolje etter en lang kjøretur nordover i jula. Servoen hviner og det er merkbart mer hvining ved ratting. Jeg har vært ute i dag for å se om noen bensinstasjoner kan ha Pentosin CHF 11S siden håndboken har dette listet, men den gang ei. Statoil skal visstnok ha dette i sortimentet, men jeg fant ingenting og damen bak disken ble livredd da jeg begynte å spørre om olje. Håper å kunne finne noe på noen verksteder som skal ha litt åpent i morgen.

Tilbake til problemet; Manualen (MY02 9-5 2.0t) sier CHF 11S, noe Pentosin har listet som "SAAB anbefalt", mens WIS sier Pentosin CHF 202. Hva skal jeg spørre etter i morgen? Jeg antar begge går siden de står listet i hver sin offisielle kilde, men er noen å foretrekke? Og er det disse som er merket som VAG G 00 2000/4000? I tilfelle jeg må ringe VAG-forhandleren her.

En siste ting: Jeg dyppet fingret ned i reservoaret i dag for å sjekke fargen på oljen som er der nå. Den ser veldig oransje ut. Kan dette være Biltema sin CHF 11S eller har en tidligere eier/verksted vært og fylt på noe ikke-godkjent? Hva gjør jeg i så fall? Kan jo forsøke å få ut det som er i reservoaret og helle på godkjent olje, men er dette godt nok eller bør jeg forsøke å blø systemet på noe vis? Har 1000 km foran meg de neste to dagene så jeg har virkelig ikke lyst på noe havari.

Re: Servoolje, hvilken type?

Lagt inn: 26 des 2012, 23:55
av TiaZzz
Ingen gode råd? Må ut ganske tidlig i morgen og fikse oljen og da burde jeg vite om jeg må flushe etc. Blir lang kjøretur på ettermiddagen.

Re: Servoolje, hvilken type?

Lagt inn: 27 des 2012, 00:36
av Tor N12
Har ikke wis her nå men det aller letteste må da være å kjøre innom et Saabverksted i morgen ;)

Re: Servoolje, hvilken type?

Lagt inn: 27 des 2012, 16:02
av Aleks-ander_N948
Bedre med feil type servo-olje på systemet enn lite olje på systemet :wink:

Om du skulle ha feil type servo-olje på fra før er ikke det verdens undergang :D

Re: Servoolje, hvilken type?

Lagt inn: 27 des 2012, 23:13
av TiaZzz
Fikk tak i VW G 00 2000/4000 M2. En skvett gjorde at lyden forsvant, men jeg tok ut reservoaret, fikset en lekkasje og fikk ut det meste ved å kjøpe pumpen i tre sekunder. Etter dette ble ny olje fin og grønn.

Turen i stormen gikk fint og uten servostøy. 8-)