Side 1 av 1

Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 02 mar 2013, 13:04
av Al3k$
Heisann! er det mulig å montere et åpent luftfilter på en diesel? Har hørt noen si at det er skadelig for motoren, andre ikke.. ser ikke helt hva som skulle være problemet og har sett flere diesler med åpentfilter. Kan luftmengdemåleren bli skadet eller? ingen mulighet for skade på turbo osv? Bilen er en 9-3 03 mod med 2.2 Tid!

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 02 mar 2013, 16:10
av na_X
Jeg skjønner heller ikke poenget med åpent filter, spesielt på en diesel...?

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 02 mar 2013, 16:14
av Ottar N398
Hva håper du å oppnå? Effekten vil det ikke skje noe med (synker kansje litt)

Åpent filter skal oljes, dersom det brukes for mye olje vil den bli trukket inn å legge seg som et belegg i luftmassemåleren. I tillegg vil filteret endre flowen inn og ødelegge for fabrikk kalibreringen av lmm.

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 03 mar 2013, 00:10
av Al3k$
eneste jeg ønsker å oppnå er annen lyd ;) prøvde å ta av ved lmm og likte lyden kombinert med rakarør ;) skal montere 2,5" rett bak fra cat og vil ha litt mer turbolyd om det ikke er skadelig :) hadde ingen intensjoner om høyere effekt eller noe sånt :)

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 03 mar 2013, 04:08
av Paul N1176
Al3k$ skrev:..... likte lyden.........
Det er ingen som liker lyden av en diesel !
:D

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 03 mar 2013, 11:05
av Aleks-ander_N948
Al3k$ skrev:eneste jeg ønsker å oppnå er annen lyd ;) prøvde å ta av ved lmm og likte lyden kombinert med rakarør ;) skal montere 2,5" rett bak fra cat og vil ha litt mer turbolyd om det ikke er skadelig :) hadde ingen intensjoner om høyere effekt eller noe sånt :)
Kan love deg at når du blir eldre kommer du til å angre om du lager til noe sånn. :lol:

Men om du vil belage deg på å bytte lmm senere så kjør på :wink:

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 03 mar 2013, 11:59
av Al3k$
Selvfølgelig ingen som liker lyden på diesel framfor bensin, men trenger jo ikke være mer jævlig enn det må ;)
Om jeg bytter til rakarør legger jeg jo selvfølgelig orginalanlegget nede på verkstedet vårt ;)

Har jeg misforstått eller er det kun fare for lmm om jeg bruker for mye olje på filteret?
Blir vel mindre motstand i et slikt filter, men det er ikke noen fare for at turboen får for lite motstand med åpentfilter og rakarør? Noen snakket om at turboen måtte ha en hviss motstand eller et hvisst mottrykk?

Re: Åpentfilter på diesel

Lagt inn: 03 mar 2013, 14:45
av 99Turbo
LMM er en tynn tråd og systemet er kalibrert etter luftstrømmen forbi denne. Når du fjerner den originale luftfilter boksen og røret og monterer åpent filter endres luftstrømmen forbi LMM og systemet måler feil. Feil verdier fra LMM kan gi feil kalibrering i systemet. I tillegg setter gjerne oljedampen fra filteret seg på LMM og dritt fester seg på den. da vil den først begynne å måle enda mer feil for så å bli helt ødelagt. Det betyr 1000,- lapper rett i dass! Åpent filter eller oljet sportsfilter på bil med LMM er rett og slett dumt og potensielt skadelig for bil og lommebok.