Side 1 av 1

2000 9-5 2.0t aut stopper plutselig under kjøring. LØST

Lagt inn: 24 jul 2013, 13:18
av ØyvindØ
Hei

Har en 2000 mod 9-5 2.0t automat som bare stopper plutselig under kjøring. Virker som det er noe som går varmt. Må stå alt fra 10 min
til dagen etterpå for å starte igjen. Begynte med å stå 5-10 min, men det blir bare lengre og lengre, spesielt når sommeren er så fin og varm som den er blitt i år.
Har koblet på diagnoseapparat for å sjekke eventuelle feilkoder når den står, men får da ikke kontakt med styreenheten. Og ligger heller ingen feil
lagret når den starter igjen. Tennkassetten ble byttet i fjor, og veivakselgiveren er byttet for en måned siden. Når den starter igjen går den som om
ingenting skulle ha hendt.
Snakket med flere mekanikere, deriblant SAAB, som mente at det måtte være styreenheten som er gåen siden diagnoseapparatet ikke fikk kontakt med styreenheten. Noe det gjør når bilen sviver.
Så fort bilen starter får apparatet kontakt og du kan sjekke alt du vil, men ingen feilkoder er lagret.
Byttet styreenhet i går (hos Saab), med håp og tro om at alt ville ordne seg. Men var ikke så heldig.
Kjerringa har snart vært igjennom alle stadier av forbannet og vil helst brenne bilen, men håpte å kunne finne ut av det.
Noen som har noe forslag?

Øyvind

Re: 2000 9-5 2.0t aut stopper plutselig under kjøring

Lagt inn: 24 jul 2013, 13:19
av Paradigm N558
Bensinpumpe. Neste gang den stopper, napp opp baksetene og hør om den går når du prøver å starte igjen.

Re: 2000 9-5 2.0t aut stopper plutselig under kjøring. LØST

Lagt inn: 25 jul 2013, 21:49
av ØyvindØ
Etter mye testing og måling, viste det seg at det var 30+ spenning til styreenheten som kom og gikk. Det var dårlig kontakt i det store stikket som sitter på torpedoveggen i motorrommet.

Øyvind

Re: 2000 9-5 2.0t aut stopper plutselig under kjøring. LØST

Lagt inn: 17 sep 2013, 21:09
av Sennonn
Hei Øyvind.

Jeg sliter med det samme problemet på min 2003 Saab 9-5 Automat.
Hvordan løste du dette ? Byttet du det store stikket ?


Mvh Gunnar