Side 1 av 1

Flushing av automatkasse 9-5

Lagt inn: 15 okt 2013, 09:21
av Eiriker
Hei
Kjøpte min første Saab for en mnd tid siden, og er meget godt fornøyd så langt. Har en Saab 9-5T 2004 mod, automatkasse som har gått 155 000 km. En annen Saab-eier sa at jeg måtte passe på å flushe automatkassen med jevne mellomrom. Hva betyr det? Er det viktig? Er det dyrt? Hvor ofte bør jeg gjøre det?

Re: Flushing av automatkasse 9-5

Lagt inn: 16 okt 2013, 16:50
av totakt
Du har ei god og holdbar girkasse, få opplever problemer med den.

En ordentlig flush gjøres av verksted med flushemaskin. Langt fra alle, men en del verksteder har maskin, som f.eks. denne http://www.rats.no/teknisk.html
Koster 5-6000 kroner inkl. olje. Dette ser jeg ingen grunn til at du trenger å gjøre.

Saab, og andre bilmerker også, har latt blant annet skifte av girkasseolje få for lange serviceintervaller.
Det du kan gjøre for å sikre kassa di et godt liv, er å skifte olja selv. Ta opp peilepinnen, la det dryppe litt olje på hvitt papir eller fille. Er olja rød, er det sikkert ikke veldig lenge siden den har vært skiftet. Er den svart, ville jeg skiftet. Du skal ha olje med JWS 3309 spesifikasjon. Skriv inn 3309 i søkefeltet, så får du opp mange tråder om skifte av olja.

Olja får du blant annet hos Biltema, Saab forhandleren din eller Meca. Biltema olja er omdiskutert. Jeg kjøpte hos Meca og fikk god klubbrabatt, Mobil ATF 3309. Identisk med Saab original.