Side 1 av 1
Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 25 mai 2019, 18:35
av Landmann
Bilen er en 99-mod. Jeg skal bytte hjullager foran og prøver å løsne drivakselen fra navet. (Tror hjullageret har sittet siden bilen var ny.) Men hverken banking eller kraftig ters hjelper; ingen bevegelse i splines'n
Sitter den rustet fast eller er det brukt låsevæske ála loctite? Noen som vet - evt. som har noen tips?
Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 25 mai 2019, 19:06
av Trope
Skal kun være en senter bolt. Mener forskjellen fra 99-02 er at 99-02 har Innpress lager mens 02- har komplett nav.
Du kan se fremgangsmåten på denne videoen.
https://m.youtube.com/watch?v=ooWrMnSc4 ... fullscreen
Du kan også laste ned verkstedmanualen WIS her:
http://saabworld.net/showthread.php?t=33310
Send PM hvis du trenger komplett spindel med nesten nye lager eller andre deler, da «gobilen» en 9-5 00 samt en 05 skal demonteres.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 25 mai 2019, 22:23
av Landmann
Takk for svar @Trope. Det stemmer at min modell har innpresset lager. Og takk for tilbud - men jeg har allerede kjøpt inn lagere, bremseklosser, drop-link til stabstag m.m.
Vanligvis er det kun litt kakking som skal til før ytterenden av drivknutedelen glir ut av navet på biler, men ikke f... på denne svensken. Jeg har dynket splines'n på begge sider med WD-40. Men jeg frykter at alt må demonteres og i pressa.
Re: Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 26 mai 2019, 07:30
av Ingvar N629
Det hender at dette sitter som berget. Jeg har laget meg pressverktøy av en gammel bremseskive og litt flattstål. Stålbitene sveiset jeg i hullet midt i bremseskiva, men det går fint å bare legge det på plass uten sveis også. Bremseskiva skrus i navet med passende bolter slik at drivakselen presses innover. Husk å la mutteren sitte delvis påskrudd, slik at du ikke ødelegger gjengene på drivknuten.
Re: Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 26 mai 2019, 14:06
av Landmann
Takk for svar @Ingvar N629. Har banket og varmet påny i dag, men uten hell. Får prøve noe á la "bremseskivetrikset".
Jeg har skrudd mest på rustne italienere og tyskere, men aldri opplevd maken til gjenstridig jævel.
BTW... ryktene vil at Saab tidligere brukte Loctite av et-eller-annet nummer på splines'n for å ta opp evt. spillrom i sporene (Saab er jo en særskilt gjennomført bil). De samme ryktene gjelder Ferrari. Men det er vel bare bullsh...?
Re: Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 26 mai 2019, 22:43
av Ingvar N629
Det ble brukt locktite i splines på tripod på noen 9000 vet jeg (gjett hvordan jeg vet det), men aldri vært borti det mellom ytre drivknute og nav.
Re: Saab 9-5 - får ikke løs drivaksel fra nav
Lagt inn: 29 mai 2019, 07:27
av Svenconnery007
Hei,det er en låsering inne i drivknute som må klemmes sammen for å få drivaksel løs om det er det du mener da.