Side 1 av 3
Regler for soting
Lagt inn: 16 nov 2005, 13:07
av tranceman N366
Har planer om å sote vinduene på min 9-5 Estate og lurer på om det finnes regler for slikt. I "regel-Norge" kommer man sikkert ikke unna slikt...
Planlegger å gjøre dette i Sverige når vi drar dit på ferie i sommer, da de som regel er rimeligere der på det meste innen bil enn i Nord-Norge.
Lagt inn: 16 nov 2005, 14:27
av Saab90
http://www.diskusjon.no/lofiversion/ind ... 82130.html
Leo_12/10-2005 : 10:26
Her er forresten utdraget fra loven:
§ 31-1. Generelt om vindu
3. Vindu skal være tilstrekkelig solid og godt gjennomsiktig fra begge sider. Det må være slik utført at gjenstander som sees gjennom det ikke blir forvrengt. Det samme gjelder for vindskjerm som fører skal se gjennom.
Som solfilter godtas svakt farget glass som ikke gir større reduksjon av lysgjennomslipp enn angitt i den amerikanske standarden ASA Z-26.1 - 1966, July 15 1966. Andre former for solfilter som f.eks. påsprøytet eller påklebet film tillates ikke på noen del av vinduene som fører skal ha sikt gjennom (frontvindu og sidevinduer foran). Utrykningskjøretøys blå lys skal i alle tilfelle kunne ses gjennom bakvindu i motorvogn hvor innvendig speil kreves.
Lagt inn: 16 nov 2005, 14:54
av Eirik N396
Saab90 skrev:
3. Vindu skal være (...) godt gjennomsiktig fra begge sider.
bare front-/sidevinduer foran da? for mine er ikke særlig gjennomsiktige utenfra, og har heller aldri hørt om noen som har fått problemer pga. det..
Lagt inn: 16 nov 2005, 15:18
av Saab900STCR
Vet om många som fått "mangel-lapp" och bot för sotade sidofönster fram!
Mvh Anders
Lagt inn: 16 nov 2005, 15:55
av Stalfa
Sideruter bak og bakrute kan du male svart om du vil.
Iallefall slik jeg har skjønt det.
Lagt inn: 16 nov 2005, 16:50
av TurboLars N383
Nikodemus skrev:Sideruter bak og bakrute kan du male svart om du vil.
Iallefall slik jeg har skjønt det.
Haha , en jeg kjenner gjorde faktisk dette på bilen sin . Var rimelig vanskelig å se noe
Men måtte skrape det av etter ublidt møte med politiet

Lagt inn: 16 nov 2005, 17:48
av tranceman N366
Saab900STC(R) skrev:Vet om många som fått "mangel-lapp" och bot för sotade sidofönster fram!
Mvh Anders
Er det samme bestemmelser i Sverige? Tenker dersom jeg får sotet vinduene iht loven i Sverige at bilen blir "godkjent" i Norge også.
Lagt inn: 16 nov 2005, 17:56
av Henrik N449
bare å montere det!
stoppes du av politiet så har du allerede rivd løs litt av solfilmen helt foran ved speilet,
så ber dem deg om å dra og vise det så bare river du det av rett foran øynene dems

det kan vel funke?
Lagt inn: 16 nov 2005, 18:08
av alex_ander3@hotmail.com
Det som gjelder ved de 3 bakerste rutene, er at hvis du ikke kan se igjennom dem, så skal speilet i kupe'n fjernes
Lagt inn: 16 nov 2005, 18:16
av lie_N509
TurboLars N383 skrev:Nikodemus skrev:Sideruter bak og bakrute kan du male svart om du vil.
Iallefall slik jeg har skjønt det.
Haha , en jeg kjenner gjorde faktisk dette på bilen sin . Var rimelig vanskelig å se noe
Men måtte skrape det av etter ublidt møte med politiet

Vi gjorde dette med russebilen, malte altså rødt. Det var vel ikke det lureste vi gjorde, men i alle fall lurere enn å kjøpe den bilen

Lagt inn: 16 nov 2005, 19:30
av Runar N403
hersens lovverk ... innimellom hvertfall. Jeg syns nesten det er bedre å kjøre en bil som har lett sotede sideruter forran! Og mer behagelig førermiljø.
Det er uansett bare å klistre på film, det værste som kan skje er at du får advarsel og må pelle det av igjen. Jeg skal nå uansett sote 9k'n i vinter

Lagt inn: 16 nov 2005, 19:40
av Øyvind.H
Så lenge det ikke er kullsvart soting spørs det vel om du blir stoppet. Vet det er endel som har blitt stoppet, men fler av dem har hatt veldig mørk film. Anbefaler en forholdsvis lys film på alle vinduer. De eneste vinduene som ikke er lov å sote, er frontrute + sidevinduene foran.
I tillegg er det lettere å overtale politiet om at sotingen er original dersom kantene på sotingen på fremvinduene er så lite synlige som mulig.
Skulle du bli stoppet og blir bedt om å vise bilen, legger du bare ny film på etter du har vist bilen uten soting på fremvinduene.
Lagt inn: 16 nov 2005, 20:13
av Henrik N380
Øyvind.H skrev:
Skulle du bli stoppet og blir bedt om å vise bilen, legger du bare ny film på etter du har vist bilen uten soting på fremvinduene.
Blir ikke helt klok på den jeg... Ta av filmen så vise den og legge på igjen?? Blir helsikes dyrt med mindre man har biltema film (som ser dumt ut og med masse bobler

)

Skal man ha sotet/tonet ruter i bilen så hadde jeg latt noen proffe gjøre det. Ring feks. Speedparts. Det er mitt råd og mening.
Lagt inn: 16 nov 2005, 20:30
av Runar N403
en kamerat av meg kjøpte skikkelig film, sun guard, å la på sjøl. det ble overraskende bra! minimalt med riper og tull. Tok såklart rutene ut av bilen å skar alle kanter perfekt. Det var det jeg hadde tenkt å prøve!
Noen som vet om det er mye jobb å ta ut ruta i bakluka på CC ? likedan de små rutene bak på sida (ikke den lille i bakdørene)
Lagt inn: 16 nov 2005, 22:10
av Lars E. N378
RUNAR: jeg tror jeg ville gått for å ta av bakluka, og sote med ruta i.. tror det er MYE enklere, og sansynligvis et bra resultat..