Side 1 av 1
Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 08 mai 2013, 21:01
av Børny92
Hei på dere.
Jeg er en kar på 21 år som vurderer å kjøpe meg en Saab 9-5 2,0 Turbo Estate, 2000-modell, gått snaut 170000km. Men jeg har noen spørsmål angående denne.
Hva er det jeg bør se på når jeg skal kjøpe Saab? er de innvikla og dyre å vedlikeholde?
Jeg har vært å sett over den, og jeg så at det var en merkbar sprekk i frontruta, er det dyrt å bytte disse på denne Saaben?
En del av den nederste leppa var ødelagt, er disse dyre/vanskelig å få tak i?
All hjelp blir godt tatt i mot

Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 09 mai 2013, 01:06
av odin1899
Krev black sludge kontroll! Tidlige T7 motor har dårlig carter ventilasjon, google på 'Mod 6' / 'pcv mod'. F. eks:
http://www.fixmysaab.com/9-5_repair/PCV ... p?nsteps=2.
Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 09 mai 2013, 02:23
av na_X
Dempere er vel noe som bør sjekkes på disse også, samt foringer, de er ikke så dyre å vedlikeholde egentlig. Bare få på bra olje og ofte, girkassen vil sikkert ha ny olje også helst.
Ellers så er det som nevnt mye trøbbel med oilsludge på 9-5 fra 1998 til 2003, det samme visstnok på 9-3 fra 2000 til 2002 da disse har samme motor. Du vil nok finne endel på forumet om du søker på oilsludge.
Den leppa foran bruker å gå på 9-5 da de er ganske lave i front med denne, koster vel en tusenlapp eller to + lakk?
Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 09 mai 2013, 12:45
av Børny92
OK, da vet jeg hvertfall hva jeg skal se etter neste gang jeg sjekker den ut

Tusen takk

Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 09 mai 2013, 15:46
av na_X
Sjekk kjedestrammeren hvor langt ute den er også, finner fine guider på dette på forumet.
Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 09 mai 2013, 19:44
av Børny92
Skal se om jeg finner de guidene da

Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 11 mai 2013, 19:54
av Børny92
Har så å si bestemt meg for å kjøpe bilen nå, men det var et par ting jeg la merke til da jeg fikk prøvekjøre den.
På displayet lyste varsellampen for air-bag og en varseltrekant, jeg vet ikke om disse er knyttet til hverandre.
Men det var en fyr som sa at det bare var en kontakt under førersete som var gåen som gjorde at den air-bag lampa lyste, er dette vanskelig å fikse?
på forhånd takk

Re: Vurderer kjøp av Saab, men har spørsmål.
Lagt inn: 11 mai 2013, 20:59
av Hjelle, N6
Lampen indikerar berre at det er feil på Airbag-systemet, for at du skal vite kva problmeet er må du få lest ut ei feilkode for å starte feilsøkinga.
Det kan være so enkelt som du seier, og det kan være andre ting som er problemet... Ei kontakt vert jo sjeldan "gåen", men det kan jo sjølvsagt av en eller annen grunn være at den ikkje sit på plass og dermed gir dårlig kontakt
