Side 1 av 1

Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 jul 2008, 14:41
av Skavold
Hepp. Har en spiller som nevnt i topic, og denne har en såkalt dimmefunksjon, som visstnok skal dimme lyset i spilleren når jeg skrur på hovedlysene. Jeg har bar gjort plug and play-tilkobling med denne i 9000en min, og da fungerer ikke denne funksjonen. Noen som har noen tips eller triks til hvordan man kan få denne til å fungere?

PS: Jeg er elektro-blank, nesten.

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 jul 2008, 22:29
av Henrik N449
Pleier å være en dimmer ledning ut bak spilleren, som dimmer spilleren når den får 12v... Se i instruksjonsboka til spilleren.
Trenger jo ikke dimme når du skrur på hovedlyset da, 12v kan du hente fra så mye rart, hehe. Lage egen knapp f.eks. Hvis spilleren er dimmet hele tiden mens hovedlyset er skrudd på, kan ikke det bli litt plagsomt i lengden?

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 jul 2008, 22:55
av Skavold
Hmm ... Tenkte at den kan ha full lysstyrke når lysbryteren står helt til venstre (kjørelys?), og så dimme om jeg vrir den helt til høyre (nærlys?). Vet ikke hva som egentlig er forskjellen på de to, annet enn at jeg må ha den mot høyre for å få varig langlys. Det hadde vært den beste løsningen.

Som sagt, jeg er helt grønn på denne typen elektronikk, men jeg skal ta en titt i håndboka, kanskje det står noe der.

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 02 jul 2008, 17:36
av Skaten N671
På nyare pioneer spelarar kan ein skru av og på dimmefunksjonen i menyen på spelaren. Dette pga ikkje alle bilar har den "dimmestrømmen" orginalt.... No har ikkje eg studert koplingsskjemaet til 9000, men trur det er likt med 900 på lysbrytar. Der meina eg å huska at det var vanskeleg å finna denne strrømmen, men kan sjå i skjema viss eg får tid...


Vegard

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 02 jul 2008, 18:49
av Henrik N449
Se i instruksjonsheftet. Skal ledningen bare ha 12volt? Da er det mulig å bruke en prøvelampe, for å finne ut hvilken ledning som har 12v med lyset på, og mangler 12v når lyset er av. Så kobler du dimmeledningen på den!

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 02 jul 2008, 23:49
av Skaten N671
ledningen ska ha 12V når ein set lysbrytaren på nærlys/langlys, og 0V ved kjørelys.


Vegard

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 03 jul 2008, 23:44
av Henrik N449
HVIS det er sånn han vil at spilleren skal opptre, ja

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 okt 2008, 17:22
av Gandulf N1535
Tar opp igjen denne tråden.

Har anskaffet meg en ny spiller idag (Sony CDX-GT620U), som jeg forøvrig er strålende fornøyd med =D>
Denne har også dimmefunksjon via ledning, men jeg får ikke denne til å virke. Vet jeg kan stille dimmingen i menyen, evt lage en egen knapp, men jeg vil ha det likens som trådstarter; altså at den dimmer med lysbryteren helt til høyre.

Ser at bilens originale ledningsnett har den oransje ledninga som på spilleren er dimme-ledningen, men hvorfor dimmes ikke spilleren da? Hår målt før på lysbryteren med målelampe, men tror ikke jeg fant noen ledning som kun hadde spenning ved bryteren i høyre posisjon.. :o


Og en annen ting: er det meningen at ALL instr.belysning skal dimmes ned ved å skru på dimme-hjulet? I min bil er det nemlig kun selve instrumentpanelet, samt lyset i lysbryteren og skjermen på musbion som dimmes :?

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 okt 2008, 20:07
av Skaten N671
På eldre modellar er det berre litt av belysninga som blir dimma ja.....Ikkje lys i f.eks. varmeapparat o.l.


Vegard

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 01 okt 2008, 22:43
av Gandulf N1535
Vegard Skaten skrev:På eldre modellar er det berre litt av belysninga som blir dimma ja.....Ikkje lys i f.eks. varmeapparat o.l.
Ok, godt å vite at jeg ikke hadde funnet enda en feil på det elektriske, begynner å bli litt mye nå ](*,)

Sjekket også lysbryteren med multimeteret mitt men fant ingen ledninger som kun hadde strøm med bryteren i posisjon helt til høyre.

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 03 okt 2008, 13:53
av Henrik N449
Er du sikker på at dimmeledningen skal ha 12v? Hender noen kretser er lagd slik at 12v allerede er koblet til, men at den får jord via dimmeledningen for å slutte kretsen. Det er forøvrig rart at du ikke finner noen ledning med 12v kun når bryteren står i høyre posisjon! Et alternativ er at en ledning mister 12v i det du skrur bryteren mot høyre. Da vil et vekselrele/lysrele styre hovedlyset og andre funksjoner ved å vende spenningen. Derfor må du også vende spenningen, med et rele, slik at du får strøm til dimmeledningen når 12v kuttes (hvis dimmeledningen skal ha 12v, ikke jord). Har du prøvd å sette 12v eller jord på dimmeledningen på sony'en og se hvordan den oppfører seg? Evt står det nok i bruksanvisningen :)

Re: Lysdimming på Pioneer DEH-P70BT

Lagt inn: 06 okt 2008, 01:19
av Gandulf N1535
Litt kobling frem og tilbake og jeg fant ut at spilleren dimmer ved 12v (som antatt tidligere i tråden). Etter enda en måling på lysbryteren fant jeg jo 2 ledninger som ga 12v kun i høyre posisjon. Må ha vært full de 2 andre gangene jeg målte :wierdface:

Kobla meg på med en strømtyv og har nå dimming på både spiller og turbotrykksmåler :) Thumbsup!