Side 1 av 1

Xenonproblem på 2004 mod. 9-5

Lagt inn: 23 sep 2010, 14:57
av Emil N2117
Hei!

For noen dager siden sluttet høyre xenonpære å lyse på min 9-5. Jeg trodde da selvfølgelig at det var pæra som hadde røket. Jeg bestilte time hos Saab her i Molde, og de fant ut at det måtte være styreenheten som visstnok ligger under lykteinnsatsen som kunne være noe feil med. De hadde ikke mulighet til å feildiagnostisere dette før de evnt. tok ut hele innsatsen. Da stoppet de, da kostnadene kunne blitt voldsomme. Noen her som har kjennskap til noe av det samme problemet? Finnes det styreenheter å få kjøpt, og om mulig få montert det selv? De merket seg også det, at det var mer enn normalt mye fukt i innsatsen. Kan kanskje ha en sammenheng med at styreenheten har tatt kveld?! Når jeg nå leser i min Heynes bok, står det at disse enhetene må kalibreres av Saab etter at de er byttet. Dette medfører sikkert riktighet.

Håper noen kan komme med noen konstruktive forslag til hva jeg kan gjøre for å unngå ny time hos Saab, med ny enhet til 3000 kr, og da i verste fall ny innsats for nærmere 10000 kr. Betalte godt over 5000 kr idag for ny lastevinkelgiver bak og ny xenonpære på venstre side. Det koster å eie en flott bil gitt :?

Emil

Re: Xenonproblem på 2004 mod. 9-5

Lagt inn: 23 sep 2010, 15:30
av Andrew N1328
Har en lite brukt slik styreenhet liggende, om du vil ha skal du få billig(send pm)

Har selv byttet å prøvd dette på min uten problemer, eneste du må gjøre er å ut med lykta, men det er jo bare 3 skruer(bak blink-lys, oppå, og i hullåpninga i grillen nærmest lykta) så sitter den fast med 6 torx skruer om jeg ikke husker feil. Husk å plassere slangen under lykta så den ikke kommer i klem når du setter den på plass igjen.

Re: Xenonproblem på 2004 mod. 9-5

Lagt inn: 26 sep 2010, 17:41
av Emil N2117
Så kom lyset gitt! Bytte av defekt styreenhet for xenon + sikring ga lys. Takk til Andrew i Trondheim for meget god hjelp.

Re: Xenonproblem på 2004 mod. 9-5

Lagt inn: 27 sep 2010, 15:15
av Andrew N1328
bare hyggelig å hjelpe ;) håper lykta holder seg tett nå da, og at elektronikken varer lenge :)