Side 1 av 1

Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD *LØST*

Lagt inn: 09 okt 2010, 18:31
av JonnyW N2050
God aften godtfolk. Jeg sitter her og klør meg i huet etter en hel dag med feilsøking.
Jeg har sett gjennom alle trådene(elektrisk) i forumet uten å finne svar på mitt problem. Mitt problem er som følger (i korte trekk), når jeg vrir lysbryter mot høyre til hovedlys kobler alt ut. Dvs Xenon, park, bakly, skiltlys, metsparten av lys i instrumentpanel og lys i SID/stereo. Lyshorn virker.
Jeg kan konstantere at +X fra 2 på tenningslås gir meg 12V når nøkkel er vridd om og bilen startet. Ut i fra skjemaet for lysbryter ser jeg at kontaktpunkt 58/4 slutter om 56/11 og X/16, problemet er at når jeg vrir lysbryter til høyre mister jeg spenningen på X/16.
Jeg har simulert bryterfunksjonen rett på konnektoren ved hjelp av lasker og det viser seg at 12V forsvinner når jeg gir forbindelse fra X/16 til 58/4. Denne ledningen (rød/grønn) ser jeg har forbindelse til J174, I-Bus og sikringer 3 og 4 (parklys) på sikringsbrett 22A.
Det kan hende jeg lurte meg selv litt, men jeg antok at en 0V måling indikerte jordfeil, så jeg målte og fikk fullt utslag mot jord på kurs 3 og 4 (22A). Jeg fjernet begge sikringene (3 og 4) og fyrte opp skuta, da funka hovedlysene (ikke park selvsagt), men fremdeles ikke baklys.
For å komme lenger inn i materien må jeg nok demontere litt mere av dashbordet, men ikke i kveld :-)
Jeg har lest flere tråder der orange "relè" lamp control er nevnt, men et slikt et har jeg faktisk ikke?? ikke det at jeg tror det kunne ha vært synderen.. Er det noen av dere Saabfolk som har en anelse hva som kan være feil? Jeg skal selvsagt ta kontakt med et Saab verksted når arbeidsdagene starter igjen, men det hadde vært greit å utelukke enkelte faktorer først og muligens greie det sjøl.
Jeg har heller ikke noen feilmeldinger i SIDen. Bilen er forøvrig en 2004 9-5 2.2TiD.

Mvh
Jonny

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 10 okt 2010, 10:41
av MortenW
Velkommen til forumet!
Du har +12V på +X fra tenningsbryteren helt til du skrur lysbryteren over til høyre?
Spenningen på +X faller altså til 0V når det går litt strøm. Dårlig kontakt/defekt tenningslås!

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 10 okt 2010, 12:26
av JonnyW N2050
Takk for velkomsthilsenen :-)

Det er forsåvidt delvis riktig Morten.
Jeg har plukket ut lysbryteren og simulert bryterfunksjonen rett på konnektoren. På konnektoren er det tre kontaktpunkter som blir forbundet når jeg vrir over til hovedlys (høyre), det er: X/16 som gir meg 12V fra tenning, 56/11 som gir forbindelse til konnektor 628 (DICE), hjelpekontakt 3-4 på relè 8 som igjen får spolen styrt fra (DICE)? og 58/4 som gir forbindelse til J174 videre til konnektor 540 hovedinstrument og sikringer 3 - 4 på 22a (kurs for parklys, baklys etc.)
Når jeg simulerer forbindelse fra X/16 til 56/11 har jeg fremdeles 12V, men når jeg i tillegg legger inn forbindelse til 58/4 mister jeg 12V fra +X. Jeg kan nevne at lysene har vist seg å fungere et par ganger innimellom. Slik det ser ut iflg. skjemaene så går ingen av forbrukerne ut fra sikringskurser 3 og 4 gjennom relè, så ja, jeg kan kanskje være enig i at strømtrekket øker gjennom tenningslåsen, slik at en dårlig forbindelse kan gi meg 0V.
Neste steg blir vel å bryte seg på midtkonsollen for å sjekke tenningslåsen (samtidig benytte anledningen til å bytte pære i indikeringen på automatkassen).

Update:
Når sikringer 3 og 4 (22a) fjernes fungerer:
- Bakbelysning i instrumenter
- Xenonlys
- Langlys (halogen), relè holder når lyshorn betjenes

Når hvilken som helst av sikringer 3 eller 4 settes inn forsvinner:
- Bakbelysning i instrumenter
- Xenonlys
- Langlys (halogen), de kan overrides ved hjelp av lyshorn, men relè holder ikke.

Baklys og parklys virker når sikringer 3 og 4 settes tilbake, hhv. venstre og høyre side, men kun med lysbryter i posisjon
kjørelys (venstre) eller parklys (midtstilling)

Mvh
Jonny

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 11 okt 2010, 11:42
av JonnyW N2050
Da har jeg vært innom et verksted og fikk sjekket systemet med Tech2. Avlesingen ga oss ingen feilmeldinger eller info om noen som helst problemer, ska sei... Har også pratet med en del fagfolk rundt om i landet uten at vi kom noe nærmere en fornuftig diagnose. Kan det være DICE som spiller meg et puss, mon tro? Vell, vell.. feilsøkingen fortsetter..

Mvh

Jonny

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 11 okt 2010, 13:41
av MortenW
Jammen, du har jo funnet feilen, trodde jeg! :)
Du mister 12V på +X fra tenningsbryteren når det går litt mer enn litt strøm i den! Skulle indikere def. tenningsbryter eller en skummelt dårlig kontakt noe sted mellom lysbryter og tenningsbryter.
Kan du ikke prøve med å koble fra ledningen på +X lysbryter, og koble inn fast 12V på +X lysbryter, så skal du se alt fungerer (håper jeg!).
DICE gjør ikke særlig mye når lysbryteren står til høyre.

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 11 okt 2010, 14:14
av JonnyW N2050
Jeg har problemer fremdeles serru.. Har jo fått utelukket noen feilkilder, men neste steg blir, som du foreslår Morten, å hente inn 12V fra et annet sted og koble inn på +X. Og det er som du sier, at DICE ikke gjør noe mere når bryter står til høyre, den gjør forsåvidt det samme hele bryterfunksjonen gjennom. Det er kun spenningen som mates inn på konnektoren for DICE som endrer seg. Bryter til venstre 12V fra +54, bryter i midten 12V fra +30 og bryter til høyre 12V fra +X. Ahh, I can see things much clearer now. Vi får satse på dårlig forbindelse Morten (som du også sa tidligere i tråden).

Mvh
Jonny

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD

Lagt inn: 11 okt 2010, 18:17
av JonnyW N2050
Det enkle er ofte det beste sies det.. Og det er det faktisk. Jeg matet spenning fra en annen leverandør (en operasjon på 3 sekunder), og vips så fungerte alle lys. Så da er det åpenbart at feilen ligger i tenningslåsen, men om det er en god eller dårlig nyhet er jeg jaggu ikke sikker på. For da jeg fjernet senterkonsollen i går, for samtidig å skifte pære i indikasjonen på automatkassen, trakk jeg en kjapp konklusjon om det å skifte låsehuset ikke er noe for pyser. I følge tegningen ser jeg at ledningen går direkte fra tenningsbryteren til lysbryteren, så sjansen er meget stor for at feilen er i låsehuset. Takk til Morten for å lede meg den enkle vei.

Mvh
Jonny

Re: Lysproblem 2004 9-5 2.2TiD *LØST*

Lagt inn: 24 okt 2010, 09:02
av JonnyW N2050
Da ble det bestillt kontaktsett for nøkkelbryter, gjorde en aldri så liten switcharoo og vips så var lysene gode som gull igjen.

Mvh

Jonny