Side 1 av 1
Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 09 jun 2011, 21:35
av Pasient N657
Hei
På bilen i signaturen min er det montert et 360mm bremsekit fra Speedparts foran. Det jeg lurer på, er om noen her har erfaring med eu-kontroll med slike bremser montert? Fyren på verkstedet var usikker på om jeg trengte TUV-papirer eller ikke. Hvordan ser SVV på slike ting? Skal innom de i juli og godkjenne senkesettet mitt.
Takker for svar ^^
Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 09 jun 2011, 22:28
av Pasient N657
Pga manglende TUV papirer? Eller var det noe annet?
Om jeg feks har med dokumentet fra EU-kontrollen hvor de sjekker at bilens bremser er i henhold og bremser likt, så burde det jo gå. Kanskje...

Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 09 jun 2011, 22:54
av bullit87
skulle vært moro og finnet ut ossen man får sånn godkjent.
Var det ikke Tor N12 som hadde godkjent porsche bremser på den gule ng900
Vi får rope på tor om ossen han gjorde det

Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 09 jun 2011, 23:09
av Aleks_
Har Black Diamond skiver i aero-størrelse rundt om på min, så er litt spent foran EU-kontrollen som kommer krypende.
Hvilke kriterier stilles for å lovlig få bedre bremser på bilen sin? Tüv papirer er jo en ting, men er det noe mer?
Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 09 jun 2011, 23:23
av Pasient N657
Det er der jeg er veldig blank. Jeg har brukt min google-fu som en gal i det siste, men jeg finner ingenting. Noen påstår at du ikke trenger tuv papirer på bremser sålenge eu-kontrollen viser at de bremser likt osv, mens andre mener at du må ha tuv papirer.
Jeg er hakket mer spent.. De bremsene mine lyser ikke akkurat "orginalt"...

Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 10 jun 2011, 08:27
av Ingvar N629
Aleks_ skrev:Har Black Diamond skiver i aero-størrelse rundt om på min, så er litt spent foran EU-kontrollen som kommer krypende.
Hvilke kriterier stilles for å lovlig få bedre bremser på bilen sin? Tüv papirer er jo en ting, men er det noe mer?
DET skal du ikke bekymre deg for! Om bilen har Aero-bremser så er det ikke noe stress da det er originalt, og dessuten usynlig for folk flest.
Når det gjelder bremsene til Pasienten, så kan det jo godt hende de ikke anmerker noe på det. Men gjør de det, så må du nok bare finne deg i å vise den på nytt med originale bremser.
For å få ting godkjent, så må man ha DOKUMENTASJON! Noe annet ville jo vært temmelig søkt, man kan ikke synse seg til at bling bling-bremsene som er montert er bedre, og ikke minst like godt balansert, enn originale deler. Å teste ut dette på hver bil er ikke gjort i en håndvending, det kommer jo like mye an på fordeling mellom akslinger, varm/kald friksjon, pedaltrykk, montering osv som at det bremser likt på høyre og venstre side.
Som dokumentasjon så er TUV-papir enkelt og greit, er det godkjent der, så er det godkjent. Jeg har fått Hirsch-bremsene i vognkortet, viste bare TÜV-dokumentasjon og det var det. En annen mulighet, slik jeg har skjønt det i fbm papirmølla med Sonetten, kan være å ta bremser fra en annen bil der de sitter originalmontert, men da må man kunne dra noen paralleller bilmodellene imellom, evt gjøre nye beregninger for tyndgdepunkt, tyngdepunktsforskyvinger, marktrykk pr areal for hvert hjul ved ulik tyngdepunktsforskyving osv. Jeg er ferdig med beregningene på Sonetten, men har ikke valgt bremser enda. Vær obs på at denne løsningen blir en ombygging av kjøretøyet, og behandling av dette vil jeg tro kan variere noe med hvem man møter på Biltilsynet, fordi de har ulike forutsetninger for å kunne vurdere det de blir forevist. Er de i tvil, så kan de jo ikke godkjenne.
Re: Uorginale bremser på EU-kontroll / SVV
Lagt inn: 10 jun 2011, 23:10
av oddi N108
Poenget, slik jeg har fortalt er et eller annet med at de ruster inni caliperen fordi de mangler tilstrekkelig beskyttelse for salt og drit vi har på norske vinterveier, så selv om de bremser bra frem til vintern, kan bremsene ruste innvendig iløpet av et år. Bruke originalmonterte bremser fra andre biler tror jeg nok er bedre, men slike som maptun og speedparts sine bremser duger nok kun på banekjøring:) Har selv sett en 9-5 (pre 02) med porsche-bremser, og det så jo aldeles ikke dumt ut:) Billig var det nok ikke.. hehe:)
mvh oddi