Side 1 av 1

Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 04 jun 2016, 09:43
av Emil N2221
Hei!

Nå har jeg forhørt meg med ulike Saab-figurer rundt om, og har fått veldig forskjellige svar angående navmutteren.

Har nylig byttet drivknute på 9000-en min, og i pakken fulgte det med ny navmutter. Denne var annerledes enn den som satt på, da den forrige hadde en friksjonsflate mot navet, mens den nye har en annen type låsing med gjengene klemt innover for å låse når mutteren skrus på.

Bilde

Spørsmålene mine er som følgende:

1. Skal den nye mutteren bare monteres rett på, eller skal det være en skive mellom mutter og nav? Det fulgte kun med mutteren i pakken, og ingen skiver! (Leverandør: Speedparts)

2. Den forrige navmutteren kan vel ikke brukes på nytt?

Her hadde det vært flott med et kyndig svar. Har fått nok synse-svar så langt :-)

Mvh Emil

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 04 jun 2016, 17:00
av saab9000aero
Bruk den gamle og skru den skikkelig fast. Ingen problem det.

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 05 jun 2016, 09:53
av Emil N2221
Selvom det står eksplisitt i haynesboka at denne skal byttes?

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 05 jun 2016, 11:37
av saab9000aero
Har aldri byttet den utenom når den er ødelagt. Og det skal masse til.

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 05 jun 2016, 14:04
av Emil N2221
Okei, da gjør jeg det jeg også. Takk for svar!

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 09 jun 2016, 22:12
av totakt
Nå kaprer jeg tråden din litt her, men håper det går bra.

Vi skal skifte bremseskjold fremme på min 2004 9-5, og navmutter sitter bom fast. Vi har prøvd å få den av med kraftig muttertrekker. Det endte med at hylsa sprakk. Vi har prøvd med varme, og langt rør på armen for større moment.

Mekkemannen min mener det ikke er annen utvei enn å ødelegge mutter. Så jeg tenker å ringe min lokale Saabhandler i morgen, for å være sikker på at vi kan få nye muttere.

Tror ikke det har vært skrudd noe på dette tidligere på bilen.
Råd eller tips for å få av navmutterne?

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 09 jun 2016, 22:33
av saab9000aero
Hvis du har et lastebil verkstedet eller bilverksted for større biler kan du svinge innom der og høre om de kan løsne den for deg. Tar ca 1 min. Bare husk og ta av nav koppen i felgen eventuelt. Pleier som regel og komme av til slutt på en eller annen måte.

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 09 jun 2016, 23:33
av Hjelle, N6
Enig, brukar låne meg ein halvannan meters forlengar frå lokale lastebilsverkstedet, då går det som varm kniv i smør å få av denne navmutteren :)

Re: Et raskt spørsmål om navmutter

Lagt inn: 10 jun 2016, 14:13
av totakt
Bilen står ikke på hjula, og det er en del ting som må på plass før den er kjørbar. Men mulig vi kan sette på hjul for å ordentlig mothold i alle fall.
Vi skal prøve med lenger forlenger. Nye muttere er på vei til Saabforhandleren min, i fall vi må kløyve muttere.

Takk for tips!